Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2014

Home » Güncel » Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2014
Güncel Yorum Yapılmamış

Saatler ne zaman ileri alınıyor 2014, Yaz saat uygulaması ne zaman başlıyor.

Mart ayı saatlerin ileri alınacağı aydır.Saatler ne zaman geri alınacak? Saatler 1 saat ileri alınacak? Yaz saati uygulamasına ne zaman geçilecek?

30 Mart 2014 Pazar günü Saatler bir saat ileri alınacak.

Bu hafta saatler geri alınacak. Saatlerin geri alımı ne zaman gerçekleşecek? Saatler 1 saat mi geri alınacak? Kış saati uygulamasına geçiş ne zaman olacak?
Saatler bu hafta geri alınacak. Saatler hangi tarihte geri alınacak? 2013 yaz saati uygulaması ne zaman son buluyor? İşte saatlerin geri alınma vakti…
Gün ışığından daha çok yararlanmak için 31 Mart Pazar günü saat 03.00’te geçilmiş olan yaz saati uygulaması, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00 itibariyle, saatler 1 saat geri alınarak son bulacak.

Gelecek Pazar günü yaz saati uygulaması bitecek. Saatler, 27 Ekim Pazar günü (cumartesi gününü, pazar gününe bağlayan gece) saat 04.00’te 1 saat geri alınacak. 31 Mart 2013 tarihinde, yaz saati uygulamasına geçmek adına, saatler 03.00’te bir saat ileri alınmıştı.

Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerini gün ışığından daha çok faydalanmak ve elektrik enerjisinin aydınlatma alanında tasarruf etmek için günün günün güneşli vakitlerine alınmasyla gerçekleşir. Ek olarak, yaz saati uygulaması, akşam vakitlerinde maksimuma varan enerji talebinin düşürülmesi amaçlanıyor.
Türkiye’de yaz saati uygulaması
YSU 1947 senesinde uygulama tanıtılarak uygulanmaya koyuldu. 1965 ve 1972 seneleri arasında uygulama bekletildi. Enerji Bakanlığı 2008 yılında uygulamanın kaldırılmasını 2,5 GMT zaman diliminin yapılıp kullanılma açılmasını tavsiye etti. Ancak çalışmada hiçbir gelişme olmamıştır. 23 martın ilk hafta sonu gece vaktinde saat 03:00′da saatler değiştirilir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2013 senesi itibariyle kaldırılması amacıyla harekete geçti. Düşünülene göre Bakanlar Kurulu’na iletilecek yenilenmiş kanun tasarısıyla Ekim ayı içerisinde son defa kez kış saatine geçilecek. Bu sayede 2013 yılı Mart ayı ile beraber daima yaz saatinde ve 3 GMT zaman diliminde kalınarak, uygulama sona erecek.

Bakan Yıldız, yaz-kış saati uygulamaları hakkında açıklama yaptı.
Bakanlık bazında saatlerin geri alınması durumunda daha çok enerji tasarrufu yapıldığını belirten Yıldız, yaptıkları hesaplarla bana bunu gösterdiklerini açıkladı.
Bu sebeple daima yaz saatinin uygulanmasının daha iyi olacağını söylediklerini dile getiren Bakan Yıldız, Şunları belirtti:
“Bu konuyu Bakanlar Kurulu’na da sunduk. Fakat bu konunun gerek Avrupa Birliği süreci gerekse bir kısım ticari hususlar ve borsalarla ilgili daha senkron bir halde olması istendi. Bunun gibi diğer faydaların enerji tasarrufundan daha az olmadığı söylendi. Konunun sadece enerji tasarrufu boyutu yok, birçok argümana bakılarak buna karar veriliyor. Dolayısıyla saatlerin ileri-geri alındığı mevcut uygulamanın devamı yönünde karar alındı. Biz de Bakanlar Kurulu’nun bu şekliyle aldığı karar doğrultusunda mevcut uygulamaya devam edeceğiz.”

Bakanlar Kurulunun aldığı kararla gün ışığından daha çok faydalanmak için 31 Mart Pazar gecesi saat 03.00’ten itibariyle saatler 1 saat ileri alınmıştı. Yaz saati uygulamasının bitmesiyle saatler, 27 Ekim Pazar günü 04.00 itibariyle 1 saat geri alınacak.

2014 Saatler Ne Zaman İleri Alınacak Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

LEAVE A COMMENT