E-Okul Nedir – Kullanım Amaçları Nelerdir

Home » Eğitim » E-Okul Nedir – Kullanım Amaçları Nelerdir
Eğitim 2 Yorum

Sizce e-okul nedir, eokul veli bilgilendirme sistemi ne demek ? E-okul ne demek, bu soruların cevabını arayacağız bu yazımızda. Soruyaz.net olarak bugün sizlere öğretmenlerimizi öğrencilerimizi ve bilhassa velilerimizi yakından ilgilendiren e okul’dan ve işleyişinden söz etmek istiyoruz. e okul Milli Eğitim Bakanlığınca 2007 Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Herhangi bir öğrencinin ilköğretime kayıt olduğu andan başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir ve öğrencinin deyim yerindeyse tüm şecerisinin kaydını tutar.

e-Okulun Çerçevesi
* Şu anda e-Okul modülüne tüm resmi ve özel ilköğretim okulları, anaokulları ve özel eğitim okulları giriş yapabilmektedir. İlk zamanlar sadece ilköğretim kurumları istifade edebiliyorken daha sonradan ortaöğretim kurumları ( liseler) de bu sisteme dahil edilmiştir.

e-Okulda Neredeyiz?
* Şu an itibariyle öğrencinin okula kaydı, dosya bilgilerinin ve resminin sisteme işlenmesi, nakil alma ve nakil verme işlemleri, devamsızlık girişi ve devamsızlık takibi, okulun ders programının, okutulacak derslerin ve dersi okutacak öğretmenlerin bilgilerinin işlenmesi, sınav tarihleri ve gelişim raporu işlemleri e-okul sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

e-Okulda Neler Yer Almaktadır
* Öğrencilerin sınav ve proje görevlerinden aldıkları notların sisteme işlenmesi, davranış notları öğrenciye karne, takdir, teşekkür gibi belgelerin verilmesi ile ilgili ekranlar devreye alınacaktır.
* Orta ve uzun vadede ise öğrencilerin bedensel gelişim grafiklerinin sistemden alınabilmesi, aşı kartlarının sisteme işlenmesi gibi, bir ilköğretim okulunda öğrencilerle ilgili olarak yapılan tüm iş ve işlemleri yapabilmek için oldukça detaylı ekranlar eklenecektir.

* Ayrıca sistem öğrenci velilerine de açılacak olup, bir öğrenci velisinin öğrenciye ait notları, gelişim raporlarını ve devamsızlık durumunu internet üzerinden takip edebilmesi sağlanacaktır. e-okul veli bilgilendirme sistemi öğrencilerimize ve velilerimize kolaylıklar sağlamaktadır.

Okullarımıza düşen görevler
* Okullarımıza düşen en öncelikli ve acil görev e-okul sistemi üzerinde şube ve öğrenci listelerinin tam ve doğru olmasını sağlamaktır. Bu nedenle, kaydı o okulda olup da e-okulda bir başka okulda görünen öğrencinin nakli hemen alınmalı, nakil giden öğrencilerin nakil onayları yönetmelikte öngörülen süre içerisinde verilmeli, e-okula daha önce hiç kaydedilmemiş olan ara sınıf öğrencileri ilgili ekrandan sisteme kaydedilmeli, sınıfı ya da şubesi hatalı olan öğrencilerin bilgileri ivedilikle düzeltilmelidir.

* Sınıf listelerindeki eksiklikleri ve hataları gideren okullarımız, sistemde öğrencilere ait istenen tüm bilgileri de doğru ve eksiksiz olarak işlemekle yükümlüdür. Sistemde yer alan hiçbir bilgi gereksiz değildir. Artık Bakanlığımız öğrencilerle ilgili bilgileri okullardan istemeyecek, sistemden anlık olarak alacaktır. Bu nedenle tüm bilgilerin büyük bir özenle doldurulması gerekmektedir.

* Sınav belgelerinde kullanılacak olan öğrenci resimleri de sistem üzerinden alınacağından, okullarımızın son günlerde sıkışıklık yaşamamaları amacıyla özellikle 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerin resimlerini öncelikli olarak sisteme kaydetmeleri gerekmektedir.

* Okullarımız öğrencilere ait özürlü ve özürsüz devamsızlık bilgilerini de sisteme GÜNLÜK olarak işlemekle yükümlüdür.

* Gelişim raporu ile ilgili ekranlar okullarımıza açılmıştır. Bundan böyle öğrencilerin gelişimi sistem üzerinden takip edilecektir. Bu nedenle okullarımızın ilgili raporları bu hafta içerisinde mutlaka sisteme işlemeleri gerekmektedir.

* Sınav tarihlerinin sisteme girilmesi ile ilgili ekran okullarımıza açılmıştır. Not işlemleri ile ilgili ekranlar da hazır olup şu an için açılmış da olabilir. Okul idarecileri not girişi için yetkilendirme yapmak, öğretmenlere bu işlem için şifre vermek ve bilgilendirmek ve not girişlerinin zamanında yapılmasını sağlamakla SORUMLUDUR.

* Okullarımız sistemde yer alan resmi yazı, açıklama ve duyuruları takip ederek açılmış ya da açılacak olan ekranlarla ilgili iş ve işlemleri zamanında yerine getirmekle sorumludur.

E-Okul Girişi İçin Tıklayın

soruyaz.net

2 thoughts on “E-Okul Nedir – Kullanım Amaçları Nelerdir”

LEAVE A COMMENT